Terveilm

KUULA SAADET | Kas rannad pannakse nüüd inimestele kinni? Sellist Eestit me ju ei taha

06.12.2021

“Rohepöörane” järjekorras seitsmendas saates otsivad Mart Valner ja Madis Vasser vastust küsimusele, mis saab Eesti randadest, kui hooned võib hakata rajama praktiliselt veepiirile.

Viimasel aja aktuaalsetest keskkonnateemadest võtsid Mart ja Madis seekord ette kaks: seaduseelnõu, mis lubaks ehitada maju senisest veepiirile lähemale, ja 30 km/h liikumiskiiruse elluviimine Eesti linnades.

Madis Vasser tõi randa ehitamise juures näite USAst, kus inimesed on oma majad liivaranda ehitanud, aga meri tuleb aina lähemalt. „Paljud kohalikud ütlevad, et nemad ei taha kuulda midagi merevee tõusust ja vaatavad riigi poole. Neil on kaks varianti: kas tood pidevalt liiva juurde või tehakse merevalle ehk piire, mille tulemuseks on, et liiv kaob rannast ära. Seega liivaranda ehitatud maja ei paikne lõpuks enam liivarannas, vaid lihtsalt mere ääres,” kommenteeris Vasser.

Saatejuhid rõhutasid, et praegu on tegemist veel eelnõuga ja midagi pole muudetud. Madis Vasser selgitas, et eelnõule on lisaks looduskaitsjatele vastu ka teised ministeeriumid, kes ei saa aru, miks sellist muudatust vaja on. „Ilmselt see eelnõu kaugele ei uju,” arvas Vasser.

Teine kirgi kütnud teema on 30 km/h piirkiiruse kehtestamine linnades. Mart Valner arvas, et 30 km/h peale üle minek ei ole vaid kiiruse vahetamine, vaid suurem süsteemne muutus. “Kogu teede süsteem ja üles ehitust tuleks ära muuta. Siis oleks ka rohkem rattateid ja haljastust, mis teeks autoteed kitsamaks ja tooks sõidukiiruse juba nagunii alla.” Valner lisas, et üleminek tuleb teha jupphaaval, mitte kohe üle linna 30 km/h kehtestada.

Madis Vasser kommenteeris, et tema on see vihane jalgrattur, kes tahaks kaherattalistele rohkem ruumi. Mart Valner lisas omalt poolt pöördumise Tallinna linnajuhtide poole: üle Järvevana tee jalgrattaga saamine võiks olla inimlik ja mõistlik. Madise sõnul on ainus lahendus sellele, et jalgratas peab transformeeruma autoks.

Oma igapäevatöös tegeleb Madis energeetika- ja kliimateemadega keskkonnaühenduses Eesti Roheline Liikumine ja Mart tegutseb keskkonna- ja kliimavaldkonna huvikaitseeksperdina Arengukoostöö Ümarlauas.

Kuula saadet siit: https://roheportaal.delfi.ee/artikkel/95303169/kuula-saadet-kas-rannad-pannakse-nuud-inimestele-kinni-sellist-eestit-me-ju-ei-taha

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee