Terveilm

Valentinipäev on muutumas roosa prügi päevaks

13.02.2018

Homme tähistatakse üle maaima sõbrapäeva ja ka Eesti poed on muutunud silmnähtavalt roosaks. Arengukoostöö Ümarlaud kutsub üles säästma keskkonda ning roosa plastiku või muu nänni asemel kinkima elamusi.

Ainuüksi USAs ostetakse sõbrapäevaks 36 miljonit südamekujulist šokolaadikarpi,198 miljonit roosi ja 881 tuhat pudelit vahuveini. Koos teiste kinkide, kaartide ja pakkepaberiga tekitab see nii palju kasvuhoonegaase, et selle eest võiks autoga 3993 korda ümber maakera sõita.

Arengukoostöö Ümarlaua kommunikatsioonijuht Katrin Pärgmäe sõnul tunduvad need asjad esmapilgul nunnud, aga paraku on nad täiesti kasutud ja osad neist isegi kahjulikud. “Suur osa valentinipäeva kaubast on tehtud plastikust või kunstmarterjalidest, mis sisaldavad leegiaeglusteid, ftalaate või raskemetalle, mis võivad põhjustada erinevaid tervisehädasid alates allergiatest ja lõpetades viljatusega. Nende toomiseks on raisatud lugematult loodusvarasid ja kui nad prügimäele rändavad, laguvad kunstmaterjalid aeglaselt ja eritavad neidsamu kemikaale ka meie mulda ning põhjavette.”

Roosa prügi ostmise asemel võib endalt küsida:

❤ Millal ma viimati armastuskirja kirjutasin?

❤ Kas me saame korraldada õhtusöögi täitsa kahekesi? (Väikeste laste vanemad saavad jah-vastuse eest 10 lisapunkti.)

❤ Kas ma suudan õppida ise kaarti meisterdama?

❤ Kas saan kinkida potilille või hoopis söödava taime?

❤ Milline matkarada on meil veel avastamata?

Arengukoostöö Ümarlaua korraldatud kampaaniaga “Ma ei osta roosat prügi” saab liituda Fbs:

https://www.facebook.com/events/147042256008324/

Arengukoostöö Ümarlaud koondab Eesti 33 vabaühendust, mis tegelevad arengukoostöö ja kestliku arengu teemadega.

Foto: ERR, Ringvaade

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee