On aeg ümber mõtestada, kuidas me toitu kasvatame, jagame ja tarbime.
Õige majandamise korral varustaksid põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük kõiki tervisliku toiduga ja looksid inimväärse sissetuleku. See toetaks ka inimkeskset maaelu arengut ja kaitseks keskkonda.
Praegu on mullastiku, magevee, ookeanide, metsade ja liigirikkuse olukord kiiresti halvenemas. Kliimamuutused avaldavad üha suuremat survet loodusvaradele, suurendades katastroofide, nagu põudade ja üleujutustega seotud riske. Paljud maapiirkondades elavad inimesed ei tule enam ots-otsaga kokku, nad on sunnitud linna kolima ja sealt elatist otsima.
Ülemaailmne toidu- ja põllumajandussüsteem vajab kardinaalseid muutusi, kui soovime ära toita 795 miljonit täna, pluss hinnanguliselt 2050ndaks aastaks lisanduvat kahte miljardit nälga kannatavat inimest. Kusjuures, probleem ei ole niivõrd toidu puuduses, vaid selle tootmise ja jaotamise süsteemis – samal ajal, kui maailmas valitseb suur probleem alatoitumise ja näljaga, visatakse tootmise, transpordi ja müügi käigus ning kodudes ära umbes pool maailmas toodetud toidust.
Toidu- ja põllumajandussektor mängib nälja ja vaesuse leevendamises keskset rolli.
International Fund for Agricultural Development
Food and Agriculture Organization
Think.Eat.Save. Reduce your foodprint.
Allikas: UN.org