Terveilm

Välisminister Liimets arutas Mondo ja Arengukoostöö Ümarlauaga olukorda Afganistanis

31.08.2021

Välisministeeriumi pressiteade

Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 31. augustil MTÜ Mondo juhatuse liikme ja arengukoostöö suuna juhi Riina Kuusik-Rajasaare ning Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuhi Agne Kuimetiga, et arutada senist koostööd Afganistani suunal.

Liimets rääkis Kuusik-Rajasaare ja Kuimetiga hetkeolukorrast Afganistanis ning Mondo kaardistatud varjupaika vajavate inimeste toetamisest. „Mul on siiralt hea meel, et oleme Afganistanist turvaliselt evakueerinud 14 inimest, kellest 13 on Eestisse jõudnud ja üks veel teel. Töötame liitlastega edasi, et leida võimalusi abistada ka ülejäänud varjupaika vajavaid inimesi, kelle elu on üha halvenevas julgeoleku- ja humanitaarolukorras ohus,“ ütles välisminister.

„Olen tänulik, et Eesti jõudis poliitilise otsuseni nii kiiresti. Kümme päeva pärast abipalve esitamist saime tänu efektiivsele ja operatiivsele tegutsemisele evakueerida ohus olnud inimesed. Kindlasti on vaja jätkata Afganistani humanitaarolukorra jälgimist ja leida võimalusi toetada riiki või naabermaid humanitaarabiga, kuni on ka leitud võimalused arengukoostööga jätkamiseks Afganistanis,“ sõnas Mondo juhatuse liige ja arengukoostöö suuna juht Riina Kuusik-Rajasaare.

Julgeolekuolukorra järsu halvenemise tõttu on praegu peatatud kõik kahepoolsed arengukoostöö projektid, kuid plaanis on jätkata Afganistani humanitaarabiga toetamist rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu. 

Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuht Agne Kuimet ütles, et oluline on jätkata välisministeeriumi ja partnerite koostööd ka kriisiolukordades. „Meie eksperdid töötavad piirkondades, kus on kriisioht alati suur, ja tähtis leida optimaalseim viis, kuidas nendes keerulistes olukordades koostöös reageerida,“ ütles Kuimet.

Seetõttu arutati tänasel kohtumisel ka arengukoostööprojekte Eesti idapartnerluse prioriteetriikides Valgevenes, Gruusias ja Ukrainas ning Süürias. 

Afganistan on Eesti arengukoostöö prioriteetriik alates 2006. aastast ja eelkõige tahame aidata seal edendada julgeolekut, toetada haridust, parandada naiste ja laste olukorda ning tõsta läbivalt IT-võimekust. Eesti on plaaninud jätkata Afganistani ülesehituse usaldusfondi (ARTF) toetamist 2022. aastani ning seaduse ja korra usaldusfondi (LOFTA) koos kaitseministeeriumiga kuni 2024. aastani. Viimastel aastatel oleme arengukoostöö- ja humanitaarabi vahenditest eraldanud Afganistani abistamiseks suurusjärgus üks miljon eurot aastas. 2021. aastal eraldame 800 000 kuni 900 000 eurot. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee