Terveilm

In English

AKÜ maikuus: aasta kiireim aeg!

01.05.2019

Huvikaitse

AKÜ on Euroopa arengukoostöö ja -abi organisatsioonide võrgustiku CONCORD liikmena koostanud ülevaate võrgustiku käeoleva aasta eesmärkidest ja tegevustest, samuti meie enda rollidest erinevates töörühmades. Aprilli jooksul toimusid riburadapidi töögruppide (hub-ide) kohtumised, kus kajastati nii tehtut kui seda, mis 2019 aastal veel plaanis on. Sel aastal on märgilise tähtsusega sündmusi kogu sektori jaoks õige mitu- Euroopa Parlamendi valimised, jätkuvad läbirääkimised Euroopa Liidu rahastuse üle perioodiks 2021-2027 ning uue Euroopa Komisjoni ametisse nimetamine. Samuti on ülevaatamisel CONCORDi enda pikaaegne strateegia ning kuidas oma mõju tormilistel aegadel suurendada.

EP valimiste debatt. Kristen ja Oskar korraldavad 7. mail Bridge 47 projekti raames Tallinna Ülikoolis Euroopa Parlamendi valimiste debati, mis keskendub Euroopa Liidu rollile kestliku arengu eesmärkide saavutamisel. Debatt on algusega kell 13.00 ja avatud kõigile huvilistele. Lisaks kutsume liikmeid meile edastama küsimusi, mida debatis osalejatelt küsida, need võib saata: kristen@terveilm.ee.

Karl Oskar valmistab mais ette projekti Coherent Europe for Sustainable Development (CE4SD) huvikaitse plaani 2019 teiseks poolaastaks, mis sisaldab endas ka koolitusi ja tegevusi Eestis. Euroopa Liidu tasandil on meie eesmärgiks arengukoostööd toetav rahastuskava aastaks 2021-2027 ning kliimamuutuste alal soovime ambitsioonikamaid plaane uuelt Euroopa Parlamendilt kui ka ametisse astuvalt Euroopa Komisjonilt. Infot projekti kohta saab siit: http://www.terveilm.ee/leht/teabekeskuse-teemad/arengukoostoo/aku-rahastus-ja-projektid/.

Osalesime kõrgetasemelisel poliitilisel kestliku arengu konverentsil Bukarestis. Agne osales ainsa eestlasena 15. aprillil Rumeenia EL Nõukogu eesistumise raames toimunud kõrgetasemelisel konverentsil “Euroopa tasandi partnerlussuhted kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks”, osaledes koos Euroopa Komisjoni SDGde töögrupiga vestlusringis, mis puudutas Agenda 2030 järelkaja riiklike strateegiate näitel. Ühine sõnum oli, et oleme raisanud neli aastat ilma, et Agenda 2030 oleks EL või liikmesriikide tasandil saanud nö pea-strateegiaks.

Möödunud perioodi arenguabi vähenes. Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD)  avalikustas Arenguabi Komitee (DAC) esialgsed panused, mille doonorid 2018. aasta jooksul arengukoostööle eraldasid. Raport toob välja, et arengukoostööle eraldatud vahendid on 2017. aastaga võrreldes 2,7% vähenenud, mis seab ohtu kestliku arengu eesmärkideni jõudmise. Karl Oskari kokkuvõtet saab lugeda siit.

Gea osaleb 3. mail huvikaitse võrgustiku kohtumisel, kus arutatakse, kuidas seista vastu kodanikuühiskonna tegevust piiravatele ja stigmatiseerivatele arengutele, mida üks koalitsioonierakond on asunud toetama.

6-9. mail osaleb Gea Berliinis Open SDG Clubi kokkusaamisel, mis on eeskätt mõeldud 2030 Agenda saavutuste ja selle raames ette võetavate järgnevate sammude arutlemiseks. Kohtumine on mõeldud pakkuma sisendit SDG Summitile septembris New Yorgis.

6. mail toimub Tallinnas Erinevate Tubade Klubis ka teine poliitiline debatt Euroopa Parlamendi kandidaatide vahel, oma küsimused saatis debatti ka AKÜ. Rohkem infot: https://www.facebook.com/events/672405989846431/.

Käimas on arvamuskorje – millises Eestis soovid sina elada aastal 2035. Meie soovime, et selleks on kestlik Eesti, kus majandus, inimesed ja looduskeskkond on tasakaalus. Oma arvamust saab avaldada siin: https://www.riigikantselei.ee/et/valitsuse-toetamine/strateegia-eesti-2035/arvamuskorje-millises-eestis-soovid-aastal-2035-elada.

Juuni alguses toimub Ljubljanas Eurodad’i rahvusvaheline konverents, mis keskendub rahvusvahelisele majandusele ning selle rollile toetamaks maailma vaesemaid riike – kuidas neid süsteeme täiustada ja viia ellu muutused mida vajame.

Maailmakodanikuharidus

Keskkonnakuu  filmiprogramm. Mais jõuab ETV2 ekraanile keskkonnakuu raames  9 dokumentaalfilmi, millele sai AKÜ koos Bridge 47-ga võimaluse toota tutvustusklipid, milles astuvad kommentaaridega üles nii mitmed Kestliku Arengu Koalitsiooni liikmed kui ka Eesti kliimastreikijad. Aitäh kõigile kommenteerijatele! “Meie planeet elab läbi hiiglaslike muutuste aega. Ka inimene peab muutuma ja õppima uuesti planeediga koos elama. Et koos elada, tuleb mõista õrna maailma, mis kuulub samavõrd ka teistele siinsetele asukatele.” Tutvu filmivaliku ja eetriaegadega siin.

Jätkame huvikaitsekoolitustega “Kuidas ennast kuuldavaks teha?”Koolitustele ootame kohalikke sädeinimesi, omavalitsuste töötajaid ja ettevõtjaid koolitusele, mille eesmärk on anda konkreetsed oskused ja tööriistad, kuidas viia enda sõnum otsustajateni. Kohalikud vabaühendused on erakordselt olulised – nad hoiavad koos kogukonda, vähendavad ebavõrdsust, toetavad kultuuri ja hoiavad loodust. Sageli tuleb aga meeleheide peale, kui vaatamata pingutustele ei muutu olukord nii kiiresti kui sooviks, sest tundub, et riigisektori tegevused ei aita kaasa või veel hullem – töötavad eesmärgile vastupidises suunas. Kevadine koolituskava: Saaremaa 15. mai, Rakvere 21. mai, Türi 23. mai. Koolitusi organiseerib Iti, koolitavad Gea või Kai Klandorf Vabaühenduste Liidust. Koolitusi aitab korraldada SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Eesti Vabariigi Välisministeerium Aitäh!

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee