Terveilm

KUULA SAADET | Uue õlitehasega on pekkis, kui Euroopas reeglid muudetakse

17.04.2022

Kui juba praegu on põlevkiviõlitehaste mõju kliimale piiri peal, siis väike muudatus süsteemiks keeraks olukorra täiesti pekki, leidsid saatejuhid “Rohepöörase” uues episoodis.

Rohepöörase sellekordses episoodis võetsid saatejuhid Mart Valner ja Madis Vasser fookusesse Eesti Energia õlitehase ümber toimuva, Taavi Aasa võimaliku ametist lahkumise tagamaad ja tulevasest LNG terminalist.

Hiljuti tuli keskkonnaametist otsus, et Eesti Energia uuele õlitehasele Enefit280 tehakse keskkonnamõjude hindamine, mille raames hinnatakse muuhulgas ka kliimamõju, sh mõju Eesti kliimaambitsioonidele.

Madis Vasser selgitas, et seni on põlevkiviõli kliimamõju hinnatud tarbimise põhiselt. See tähendab, et süsinikuheitmed ei lähe kirja Eestis, vaid seal riigis, kuhu Eesti õli impordib. Mart Valner lisas, et see süsteem tähendab tegelikult, et Eesti jaoks on probleem praegu väike.

“Aga Euroopa tasandil on nüüd vaadatud, kas peaks süsteemi muutma: et vaadatakse toote põhiselt, mitte tarbimise põhiselt. Juba praegu on Eestis asi piiri peal, aga siis oleks täitsa pekkis,” ütles Vasser.

Lisaks on mais tulemas avalik istung kliimanoorte ja õlitehase vahelises vaidluses. Madis Vasser sõnul on kliimanoorte ja Narva Jõesuu linnavalitsuse vaheline vaidlus on sajandi kohtuprotsess, sest esimest korda Eestis käib vaidlus kliimamõju üle.

Kuula Delfi Taskust, mis õlitehasest edasi võib saada ja mida arvavad saatejuhid LNG terminali rajamisest Natura 2000 alale, ilma keskkonnamõjude hindamist tegemata.

Oma igapäevatöös tegeleb Madis energeetika- ja kliimateemadega keskkonnaühenduses Eesti Roheline Liikumine ja Mart tegutseb keskkonna- ja kliimavaldkonna huvikaitseeksperdina Arengukoostöö Ümarlauas.

Kuula saadet: https://roheportaal.delfi.ee/artikkel/96413467/kuula-saadet-uue-olitehasega-on-pekkis-kui-euroopas-reeglid-muudetakse

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee