Terveilm

AKÜ tipphetked aastal 2019

19.12.2019

Huvikaitse kohalikul ja Euroopa Liidu tasandil

2019. aasta algas Riigikogu valimisteks ettevalmistusega. Saatsime kandideerivatele erakondadele oma seisukohad arengukoostööst ja kestliku arengu eesmärkidest ning küsisime ka nende arvamust – kokkuvõtteid saab lugeda siit.

Aasta tähtsaim huvikaitsetegevus on olnud kaasarääkimine Välispoliitika Arengukava 2030 protsessis. Meie valdkonda suunavas ja tulevikku vaatavas arengukavas on sees mitmed tähtsad punktid, mis toetavad arenguabi tõstmist, kestliku arengu eesmärke ja suuremat tähelepanu poliitikate sidususele. Lisaks tööalastele kohtumistele Välisministeeriumiga võimaldas arengukava protsess kohtuda ka Riigikogu väliskomisjoniga – huvilistele on protokoll loetav siit.

Euroopa Parlamendi valimiste eel korraldasime kestliku arengu koalitsiooniga avaliku debati, mis kanti üle ka Delfi uudisteportaalis. Debatil osalesid Sven Mikser (SDE), Kalle Palling (Reform), Tunne Kelam (Isamaa) ja Mihkel Kangur (ERE). Debatt on järelvaadatav AKÜ blogis.

 

Tegime aktiivset arengukoostöö, kestliku arengu, poliitikatse sidususe ja maailmahariduse huvikaitsetööd nii Euroopa parlamendi kui ka Euroopa Komisjoni suunal. Kohtusime nii parlamendisaadikute, komisjoni SDGde töörühma kui ka DEVCO (komisjoni rahvusvahelise arengukoostöö peadirektoraat) esindajatega. Loodame, et lobitöö toob teemad selgemalt otsustajate lauale ning et edasised DEAR programmid tulevad nii sisult kui struktuurilt vabakonna-sõbralikumad.

Kõrgetasemeline poliitikakujundajate kohtumine aprillis Bukarestis. Foto: Agne Kuimet.


Esitasime koos huvikaitsevõrgustiku Concord partneritega avaliku pöördumise EL-i juhtide poole, pööramaks tähelepanu liikmesriikide vähesele panusele maailma kestliku arengu eesmärkide saavutamisel. EL-i juhid peavad lõpetama poliitilise loiduse sotsiaalsete ja keskkonnaprobleemide suhtes ning seadma kestliku arengu EL-i prioriteediks järgmise viie aasta jooksul. Pöördumisele on kirjutanud alla üle 150 organisatsiooni ja võrgustiku. Loe pöördumist siin

Märtsis toimus Londonis üks valdkonna suurimaid konverentse Bond Conference 2019. AKÜ kutsuti osalema paneeli, mis keskendus kestliku arengu eesmärkidele ning sellele, kuidas sektori üleselt ja koostöös nendeni jõuda. 

Bond Conference. Karl Oskar vasakult esimene, Šotimaa endine peaminister paremalt teine. ©vickicouchman

Lisaks õnnestus AKÜl kohtuda Euroopa Parlamendi liikme Sven Mikseriga ja Urmas Paeti bürooga. Edastasime neile Concordi poolt valmistatud kestliku arengut tutvustavad pakid, mis uutele (ja ka vanematele) EP liikmetele mõeldud olid.

AKÜ huvikaitseeskpert Karl Oskar Villssar, Sven Mikser ja kestliku arengu koalitsiooni koordinaator Kristen Aigro. Foto: Silver Meikar.

Huvikaitseekspert Karl Oskar Villsaar, Sven Mikser ja kestliku arengu koalitsiooni koordinaator Kristen Aigro. Foto: Silver Meikar.

 

 

Maailmaharidus

Maailmahariduse konsortsium Bridge 47-ga jätkasime maailmakodanikuhariduse lobimist ja valdkondlike vabaühenduste tugevdamist. Muu hulgas viisime Eestis läbi huvikaitse- ja mõju hindamise koolituse ja pakkusime (väike)projektirahastust kahele vabaühendusele, lisaks korraldasime mitmeid rahvusvahelisi sektorite-üleseid konverentse ja mõtteringe ning lõime teekonnakaardi SDG 4.7 saavutamiseks.

Annika Arras (Miltton Nordics) õpetab lobima. Foto: Agne Kuimet.

Koostöös Euroopa Komisjoni ja kestliku arengu koalitsiooniga panime Arvamusfestivalil püsti interaktiivse installatsiooni, tutvustamaks kestliku arengu eesmärke laiemale üldsusele. Läbi mängulise ja informatiivse lahenduse oli festivali külalistel võimalik ka anda lubadusi ning tuua välja enda jaoks prioriteetsemaid teemasid. Külastajate seas oli ka President Kersti Kaljulaid, kes andis oma allkirja kõigile külastajate poolt jagatud lubadustele. Installatsioon oli väga populaarne ja loodame sarnase lahenduse taasluua ka tulevikus. Tänaseks on Arvamusfestivali sein leidnud uue kodu Luua Metsanduskoolis.

 

Koostöös ETV2 ja Bridge 47-ga tõime Inimõiguste kuu raames kino- ja teleekraanile seitse inimõiguste-teemalist mängu- ja dokumentaalfilmi. Lisaks tootsime neljale ETv2-s linastunud dokumentaalfilmile temaatilised tutvustusklipid. Filmiprogrammi eesmärk on aidata meil paremini mõista maailmas toimuvate konfliktide mõjusid inimestele ja kogukondadele. Inimõigused raamistikuna ei ole kaugeltki aegunud ja nende saavutamine vajab pidevat tööd, pühendumust ja vaeva, mis komplektsete probleemide keerises võib tihti olla äärmiselt keerukas. Sel aastal keskendusid filmid sõja-, kriisi-, migratsiooni- ja laste õiguste teemadele. Filme tutvustavatesse klippidesse otsisime kommentaare andma ja laiemat pilti avama kohalikud valdkonnaeksperdid ning praktikud. Näiteks lõime käed Politsei- ja Piirivalveametiga ning Vabatahtliku Päästega. Kõik kommentaarid on järelvaadatavad siin.

Kestlikud kogukonnad

Aasta jooksul tegime kogukondade kestlikumaks muutmise projekti raames kolm tiiru Eestile peale. Koolitasime aktiivselt seitset kogukonda, sealhulgas näiteks Tipu looduskooli ja Türi Konna majja. Kestlikust huvikaitsest on tänaseks teadlikumad 150 kohalikku sädeinimest. Sõna sai levitatud Põlva ja Võrumaa külavanematest Visit Saaremaani. Koolitust ilmus erinevates meediumites seitse arvamuslugu ja anti üks raadiointervjuu.

Huvikaitsekspert Kai Klandorf meie koolitust läbi viimas. Foto: Iti Aavik.

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee