Terveilm
Menu
Facebook
Twitter
Youtube
Linkedin

Õiglane kaubandus

237_TERVEILM.NET_TK_fairtrade

“Hommikul joome lõuna-ameeriklase kasvatatud kohvi, hiinlase kasvatatud teed või lääne-aafriklase kasvatatud kuuma kakaod. Enne töölejõudmist oleme sõltunud juba rohkem kui poolest maailmast.” Martin Luther King

Õiglane kaubandus (Fairtrade) on rahvusvaheline sertifitseerimissüsteem, mis seisab hea arengumaade väiketalunike ja istanduste tööliste heaolu eest. Tavaliselt müüvad arengumaade väiketalunikud oma kauba suurtele kokkuostjatele väga madala hinnaga. Tihti ei kata tootjale jääv raha isegi tema tegelikke kulusid, rääkimata võimalusest maksta laste koolihariduse või arstiabi eest. Fairtrade märk tootel tagab, et kauba tootja saab oma töö eest hinna, mis katab tootmiskulud ja võimaldab tootmist pikaajaliselt arendada. Lisaks makstakse õiglase kaubanduse süsteemis osalevatele ühistutele lisatasu, mis investeeritakse ühiselt kogukonna sotsiaalprojektidesse. Õiglase kaubanduse süsteem keelab lapstööjõu ning sätestab nõuded istanduste töötingimustele ja -ohutusele. Kuigi Fairtrade ei ole mahemärgis, nõuab süsteem keskkonnasäästlikku tootmist. Õiglase kaubanduse tooteid sertifitseerib rahvusvaheline organisatsioon Fairtrade Labelling Organizations International (FLO). Järelevalvet teeb sõltumatu agentuur FLO-Cert. Fairtrade mõjutab üle seitsme miljoni inimese heaolu arengumaades.
Õiglase kaubanduse (ehk Fairtrade) märk tootel garanteerib paremad majanduslikud ja sotsiaalsed tingimused arengumaade talunikele ja töölistele.
Üha sagedamini leiab toodetelt nii õiglase kaubanduse kui mahemärgise. Eestis on saadaval Fairtrade märgiga kohv, tee, suhkur, puuviljad, lilled, puuvillatooted. Maailm muutub iga ostuga!

Õiglase kaubanduse teejuht 2014:

Vaata lisaks www.fairtrade.ee

 

Vaata ringi ka meie e-raamatukogus:

Täida küsitlus, võida meeneid!